Co znajdziesz w książce – Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy
To profesjonalnie napisana, psychologiczna książka semi-naukowa. Bessel Van Der Kolk, amerykański psychiatra, badacz i lekarz kliniczny, a w szczególności autor książki, przeprowadza nas przez szereg dowodów naukowych świadczących za istnieniem stresu pourazowego, jako osobnej jednostki chorobowej. Autor w swojej książce wielokrotnie podkreśla, że te najtrudniejsze, niewyrażone emocje mieszczą się nie tylko w naszych myślach, ale również w mózgu i w ciele, za czym świadczą wspomniane wcześniej dowody.
Poznaj historię rozwoju psychologii
W pierwszej połowie, autor prezentuje historię rozwoju psychologii, w tym w szczególności dojrzewania społeczeństwa, do przyjęcia istnienia i wpisania stresu pourazowego, w skrócie PTSD (od ang. post-traumatic stress disorder) na oficjalną listę jednostek chorobowych. Umożliwiło to pozyskanie funduszy na badania nad leczeniem tej jednostki. Ale co być może znacznie ważniejsze wspiera reorganizację społeczeństwa, tak aby zapobieganie zapadaniu na PTSD było jednym z czynnikow jego funkcjonowania. Natomiast ludziom którzy już mierzą się z tą chorobą, dało możliwość przyznania, że cierpią z powodu traumy, szukania profesjonalnej pomocy i wykonywania pracy w kierunku zdrowienia.
Pełen wachlarz propozycji terapii
W drugiej połowie książki przedstawiony jest pełen wachlarz propozycji terapii. Od klasycznych takich jak spotkania z terapeutą, czy leczenie farmakologiczne, po te najbardziej nowoczesne, czasem jeszcze formalnie nieuznane.
Wniosek z książki jest taki, że stres pourazowy istnieje i nie dotyczy wyłącznie żołnierzy wracających z frontu. Dotyczy tak samo kobiet jak mężczyzn, którzy zetknęli się w swoim życiu z doświadczeniami niosącymi ze sobą niewyobrażalne cierpienie, będące dla nich nie do zniesienia. Spotykając człowieka zwykle do końca nie wiemy, z czym mierzy się w swoim życiu.
Dajmy sobie prawo i przestrzeń dla tej niewiedzy.
Autorka: Anna Nowaczewska